Obec Stakčín
hlavná stránka : : mapa stránky
Dnes má meniny Móric, zajtra Zdenka  –  Piatok, 22. september 2023 
Hlavná stránka arrow Kniha návštev
  • Slovak (formal) - Slovensky
  • English
  • German formal - Sie

Kniha návštev

Pridať otázku alebo pripomienku


zvedavy    16 december 2009 20:48
cize budu svietit dalej... (a tych 5 rokov je dajak vela, mne sa zda, ze iba cca rok)

Ján Kerekanič    16 december 2009 07:58
Naša obec investovala v roku 2005 do rekonštrukcie verejného osvetlenia. Okrem iného sa vymenili staré svietidla za nové, ekologické,ktoré znížili spotrebu el. energie a samozrejme náklady na prevádzku VO.Na druhej strane naši občania veľmi citlivo reagujú na poruchy verejného osvetlenia. Snážime sa jednotlivé svetelné body operatívne opravovať. V roku 2007 sme dali namontovať reguláciu VO, ktorá zapína alebo vypína VO podľa intenzity denného svetla. Aj takým spôsobom šetrime el. energiu a náklady obce. Kostol G-K cirkvi je takto osvetlený už min. päť rokov. S ostatnými názormi môžem len súhlasiť

zvedavy    15 december 2009 20:27
som zvedavy, jak na to obec bude reagovat :zzz

Ochranca    10 december 2009 21:10
Zdravím všetkých obyvateľov. V posledných mesiacoch sme spozorovali, že nad našou peknou obcou sa rozžiarilo nové svetlo: nad G.K. chrámom je celú noc svetelná guľa, ktorá riadne znepríjemňuje život a hlavne spánok obyvateľom blízkeho okolia. Ide prevažne o občanov v staršom veku, ktorí sa nechcú sťažovať, ale podľa ich reakcie je im to vrcholne nepríjemné. Nechápem, čo viedlo občanov k osvetľovaniu chrámov v našej obci ? žeby išlo o historické pamiatky, navštevované a obdivované turistami? To asi nie. Toto svietenie ?pánubohu do okien je škodlivé nielen pre zdravie a pohodu ľudí, živočíchov, ale i pre peňaženky veriacich. Veľa ľudí sa do našej obce prisťahovalo z miest hlavne kvôli prírode, tichu a tme!!! v noci. Ale teraz sa asi chceme vyrovnať mestám, kde ťažko vidno nejaké hviezdy, maximálne tak Veľký voz.
Viac info: http://www.svetelneznecistenie.sk/preco-je-potrebne-branit-s a-svetelnemu-znecisteniu.html
Desať dôvodov, prečo sa brániť svetelnému znečisteniu
1. Svetlo by malo ľuďom slúžiť, a nie obťažovať ich a obmedzovať.
2. Nevhodné svietidlá svietia do očí chodcom aj vodičom. Občania sú oslnení, horšie vidia na cestu.
3. Svetelné znečistenie je rušením nočného pokoja ? tmy potrebnej pre pokojný a zdravý spánok.
4. Lekári sa celosvetovo vážne zaoberajú tým, že svetlo v noci zvyšuje riziko rakoviny, a to možno dosť významne. Pred nádormi chráni bunky melatonín ? najúčinnejší antioxidant, ktorý sa v tele tvorí iba potme.
5. Zbytočné svietenie do nepotrebných smerov je plytvanie elektrinou, za ktorú platíme. Svojimi nárokmi na jej výrobu nepriamo prispievame ku zvyšovaniu podielu skleníkových plynov v atmosfére.
6. Ľudia v noci väčšinou spia, ale veľa živočíchov je aktívnych práve v noci. Sú jednoducho prispôsobené na život potme. Nevhodné nočné osvetľovanie rozvracia nočné ekosystémy a mätie sťahovavé vtáky.
7. Z diaľky nápadné svietidlá so zastaranými ortuťovými výbojkami a netesné kryty svietidiel sú smrteľnými pascami pre hmyz.
8. Nevhodné svietidlá sú mnohonásobne svetlejšie ako osvetľovaný terén, pôsobia teda veľmi rušivo. Oslnenie, nad ktorým mladý človek mávne rukou, je pre staršieho človeka vážnym nebezpečenstvom.
9. Keď svietidlá nesvietia do očí, zrak prestane byť oslnený a adaptuje sa na menší jas okolia, stane sa citlivejším. Potom často vidieť rovnako dobre pri polovičnej intenzite osvetlenia.
10. Jas nočného neba je v súčasnosti na Slovensku taký veľký, že úchvatná čistá obloha nie je už dostupná nikde. Koniec svietenia nezmyselnými smermi a zníženie intenzity osvetlenia vráti ľuďom pohľad do vesmíru. Hviezdne nebo je súčasťou nášho prírodného bohatstva.

Ing.Sochanič Ján    07 december 2009 10:43
Fotografie na našu webstránku dávam zvyčajne ja, potrebujem ich dodať neupravené, najlepšie na USB kľúči, poštou pomocou e-mailu radšej nie. Fotografie sa potom upravujú pre tri verzie a vyberie sa k nim vhodná kategória.

Ing. Peter Kalanin    04 december 2009 23:17
@xy: ktore konkretne VZN sa nedaju otvorit?

xy    04 december 2009 07:40
Ak dávate VZN na stránku tak by sa mali dať aj otvoriť. Či nie?


775
(počet príspevkov)