Obec Stakčín - Erb obce
hlavná stránka : : mapa stránky
Dnes má meniny Ľuboslava, zajtra Matúš  –  Nedeľa, 20. september 2020 
  • Slovak (formal) - Slovensky
  • English
  • German formal - Sie

Erb obce Tlačiť Email

Erb obce Stakčín tvorí:  

V modrom poli na zelenej hore na bielom koni sediaca biela kňažná

Štít:

neskorogotický 

Podkladom pre tento erb bola nasledujúca legenda o vzniku obce Stakčín:

Medzi Rusínmi existuje ľudová povesť o bielom kňazovi a o bielej kňažnej. Veľmi dávno na uhorský trón nastúpil kňaz, ktorý s veľkým počtom vojska prešiel cez pohorie Beskydy a cez dediny Ruské a Veľká Poľana až do Stakčína, kde sa so svojím vojskom utáboril a toto miesto pomenoval Statjin alebo Stasčin. Pretože musel ísť bojovať proti nepriateľovi, zanechal svoju manželku "bielu kňažnú" s veľkým bohatstvom v dedine. Kňažná, aby videla boj svojho manžela, vystúpila na koni na vysokú horu nad Stakčínom a tam pretrvala až do skončenia boja. Od toho času je táto hora podľa mena uvedenej kňažnej Nasti pomenovaná Nastazom.

Alexander Duchnovič (1803-1865), ktorý v Stakčíne prežil svoje detské roky, nám túto povesť zanechal v diele "Dávna história Karpatorusov alebo uhorských Rusínov vydaná národovcom Alexandrom Duchnovičom v roku 1853", ktorá po prvýkrát knižne vyšla v roku 1914.

Vzhľadom na autentičnosť a originalitu uvedenej legendy sa táto legenda stala východiskom pri tvorbe obecného erbu. Erb obce Stakčín teda zobrazuje kňažnú Nasťu sediacu na koni na hore Nastaz.
Vyfarbenie erbu bolo zvolené tak, aby zodpovedalo základnému pravidlu heraldiky pre používanie farieb a kovov. Neskorogotický štít je zvolený pre jeho jednoduchosť a veľkú rozšírenosť v mestskej a obecnej heraldike. 


Erb obce Stakčín

Erb obce Stakčín si môžete stiahnuť kliknutím sem