Obec Stakčín - Všeobecné informácie
hlavná stránka : : mapa stránky
Dnes má meniny Zdenka, zajtra Ľuboš  –  Streda, 23. september 2020 
Hlavná stránka arrow Geografia arrow Všeobecné informácie
  • Slovak (formal) - Slovensky
  • English
  • German formal - Sie

Všeobecné informácie Tlačiť Email

 

Všeobecné informácie o obci Stakčín 

 

Naša obec ( 250 metrov nad morom ) je vstupnou bránou do Národného parku Poloniny. Stakčín leží pod úpätím masívu Nastas, ktorý je súčasťou Bukovských vrchov . Spravuje územie o rozlohe 168 km2. Obec na severe hraničí s Poľskom , na juhu s južným úpätím masívu Nastas , ktorý je súčasťou Bukovských vrchov a tiahne sa až k slovensko-ukrajinským hraniciam .  Na juhozápade s mestečkom Snina , na východe s Bukovskými vrchmi.
 
Obec Stakčín sa nachádza v údoli rieky Cirochy medzi Sninou a vodárenskou nádržou Starina. Podľa morfológie uvedenej oblasti sa predpokladá , že v minulosti v širokom priestore medzi masívom Nastas a severnými svahmi Vihorlatu , tiekol smerom k Zakarpadsku riečny tok , najskôr Cirocha , ktorá pravdepodobne na začiatku štvrtohôr bola podchytená v oblasti Stakčína prítokom Laborca. Niekdajšie údolie v oblasti podchytenia Laborcom končí nad dnešným tokom Cirochy. Na deštrukciu poukazuje aj sám tok Uble , ktorý ochudobnený o horný tok Cirochy , vyznačuje sa slabšou spätnou eróziou. Rieka Cirocha sa vlieva pri Humennom do Laborca. Priberá ľavý prítok Koloničku a pravý prítok Chotinku. Zásobárňou pitnej vody pre prešovský a košický kraj je známa vodná nádrž Starina , ktorej úpravňa sa nachádza na území našej obce. 

Mohutné horské chrbty Bukovských vrchov obklopujúcich obec Stakčín sú budované odolnými pieskovcami . Nadmorská výška jednotlivých horských chrbtov sa pohybuje nad 1000m nad morom . Najvyšším vrchom je Kremenec ( 1221 m ) , ktorý sa nachádza v ohybe pri styku hraníc Poľska , Slovenska a Ukrajiny. Najvyšší bod masívu Nastas dosahuje 807m nad morom. Bukovské vrchy zabiehajú na juhu aj do Zavihorlatskej pahorkatiny. Do stakčínskeho chotára patria iba ploché chrbty na južnom úpätí masívu Nastas , ktoré rozrezávajú ľavostranné prítoky Uble. Ich nadmorská výška sa pohybuje spravidla od 150 do 400 metrov nad morom.
                                                                            
 Základné údaje  
 Kraj: Prešovský
 Okres:   Snina
 Región: Zemplín
 Poloha: 49° 00' s. š.
 22° 13' v. d.

 Nadm. výška:   250 m n.m.
 Rozloha: 168 km2
 Počet obyvateľov:   2345 (31.12.2004)  
 Hustota obyvateľstva: 14 obyvateľ(ov)/km2
         
Nacionále   
 Štatistická územná jednotka:  520829  
 EČV: SV
 PSČ: 067 61
 Telefónna predvoľba: 0 57